Długi – jak z nimi żyć?

05.07.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#finanse   #długi   #pieniądze   

Mając kłopoty finansowe, chwytamy się każdego rozwiązania, które może pomóc w tym trudnym czasie. Nie zawsze skutecznie. Przeszło połowa polskiego społeczeństwa ma długi w różnych miejscach. Zaległe zobowiązania mają to do siebie, że jeżeli nic się z nimi nie robi, to wciąż rosną. Jak żyć z długami i odzyskać wolność finansową?

 

Pytanie to zadaje sobie wielu naszych rodaków. Życie z długami nie tylko odbija się na słabszej kondycji portfela. To ogromne obciążenie dla zdrowia i psychiki. Osoby, które mają pokaźne długi, żyją w nieustannym strachu o swoją przyszłość. Spada ich samoocena, zaczynają uciekać w kłamstwa i się izolować. A z tego o krok od depresji. Chociaż jest to sytuacja trudna, nie musi taką pozostać. Szukając sposobów na to jak żyć z długami, będzie trzeba zrewidować każdą płaszczyznę życia.

Od czego zacząć spłacanie zobowiązań?

Chociaż brzmi to pozornie prosto, trzeba dopuścić do siebie to, że mamy kłopoty. Wiele osób liczy na to, że wszystko rozwiąże się samo. Tak się nie stanie i to my musimy podjąć odpowiednie decyzje. Dlatego też trzeba siąść i zweryfikować, jakie kwoty mamy do uregulowania i komu. Żeby mieć pewność, że długi nie zostały sprzedane, warto zajrzeć do baz dłużników. Działają one niezależnie i nie wszystkie zobowiązania znajdą się w każdym miejscu. Jednak to właśnie tam będą aktualne kwoty i dane wierzycieli, z którymi należy się skontaktować.

Negocjacje spłaty są raczej przez wszystkich mile widziane, ponieważ ukazują dobrą wolę dłużnika. Rozmowy z wierzycielami powinny się opierać o wcześniej przeanalizowany budżet, by proponowane raty spłaty były możliwe do realizacji, a nie były tylko obietnicami bez pokrycia. Nawet, jeśli termin płatności jest już tak odległy, że dług trafił do komornika albo firmy windykacyjnej, nie wolno tracić nadziei – z nimi również niejednokrotnie można negocjować warunki.

Skąd wziąć pieniądze na spłatę długów?

Dłużnik, który chce wyczyścić swoje zobowiązania, musi liczyć się z kosztami. Co to znaczy? Nie ma innego sposobu na to jak żyć z długami niż szukanie oszczędności, ewentualnie pracy dodatkowej. Trzeba szczerze porozmawiać z rodziną i przyjaciółmi, że częstość płatnych rozrywek, wypadów do kina i restauracji znacznie się zmniejszy do czasu spłaty długów. Należy też spisać wszystkie swoje przychody i wydatki i zweryfikować, gdzie można znaleźć oszczędności. Niestety ceną spłaty długów będzie okresowo niższy standard życia. Jednak jeżeli wszystkie raty będą skrupulatnie notowane, dłużnik z każdym miesiącem będzie czuł, jak pętla zadłużenia jest luźniejsza, aż w końcu odzyska wolność finansową.

Istotne jest podjęcie decyzji, że nie będziemy się więcej zapożyczać, bo wtedy bardzo łatwo można wpaść w kolejne kłopoty. Korzystniejsza byłaby myśl o kredycie lub pożyczce konsolidacyjnej. Zdarzają się sytuacje, kiedy długi osiągają kwoty tak ogromne, że pozbycie się ich jest niemożliwe. Wtedy też może się okazać konieczna upadłość konsumencka. Jest to ostateczność, dlatego najpierw warto poradzić sobie z problemem wszelkimi innymi sposobami.

Artykuł powstał we współpracy z Pozyczkolog

 

 

To może Cię także zainteresować:
Ewidencja czasu pracy a prawo. Nie daj się zaskoczyć przepisom
Masz nową firmę i myślisz o zakupie auta? Poznaj zalety leasingu
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze