Czy warto wybrać soczewki miesięczne?

31.01.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#zdrowie   #soczewki   #kobieta   #soczewki kontaktowe   

Sklepy optyczne oferują szeroki wachlarz nie tylko okularów, ale też soczewek kontaktowych. Nie chodzi jedynie o firmy, ale o rodzaj. Wśród soczewek kontaktowych znaleźć można kontakty: dniowe, tygodniowe, miesięczne i nie tylko.

 

Krótki przegląd soczewek kontaktowych

            Soczewki kontaktowe można dzielić ze względu na ich kolor, na ich dopasowanie do wady wzroku oraz na czas ich użytkowania. Soczewki bezbarwne dla osób potrzebujących korekcji wzroku oraz soczewki barwne dla tych, którzy oprócz korekcji pragną zmiany stylizacji przez podkreślenie lub zmianę koloru swoich oczu. Soczewki sferyczne dla osób zmagających się z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, soczewki toryczne dla osób zmagających się z astygmatyzmem oraz soczewki multifokalne dla osób zmagających się z presbiopią. Soczewki dzienne na jeden dzień, soczewki tygodniowe na dwa tygodnie oraz soczewki miesięczne na miesiąc.

 

Soczewki kontaktowe ze względu na czas ich użytkowania

            Soczewki kontaktowe, w zależności od naszych upodobań, możemy nosić przez dzień, tydzień lub miesiąc. Aby jednak tak się stało, należy zakupić odpowiednie soczewki kontaktowe, czyli dzienne, tygodniowe lub miesięczne. Soczewki dzienne nosi się przez jeden dzień, a po ich zużyciu wyrzuca się je. Soczewki tygodniowe nosi się przez dwa tygodnie, przy czym po każdym dniu zdejmuje się je na noc i przechowuje w specjalnym płynie. Soczewki miesięczne nosi się przez miesiąc i, tak jak tygodniowe, tak też miesięczne, zdejmuje się do spania. W soczewkach kontaktowych nie wolno spać, gdyż powoduje to wysuszenie oka, a w niektórych przypadkach stan zapalny. W soczewkach kontaktowych lepiej też się nie kąpać, bo na soczewki, a w efekcie do oka, mogą się dostać drobnoustroje, które nie przenoszą się w powietrzu, ale przenoszą się w wodzie. Zgromadzone na soczewkach bakterie, grzyby i pierwotniaki powodują chociażby zapalenie rogówki. Przykładowo pseudomonas aerugionsa, czyli pałeczka ropy błękitnej, na początku rozwija się w sposób niezauważalny, aż wreszcie się objawia przez silny ból, światłowstręt oraz znaczne osłabienie widzenia, a niekiedy w efekcie nawet utrata widzenia. Wyjątek od reguły w kwestii niespania w soczewkach, stanowią specjalne soczewki na dzień i noc, które można nieprzerwanie nosić przez 7 dni i 7 nocy. Ponadto na soczewkach gromadzą się białka, dlatego trzeba przestrzegać czasu ich użytkowania, nawet jeśli wydaje nam się, iż wciąż czujemy się w nich komfortowo. Osadzające się na kontaktach białka powodują stany zapalne.

 

Soczewki kontaktowe na dłuższy okres czasu

            Wybór soczewek na dłuższy okres czasu wiąże się jednocześnie z mniejszą liczbą zakupu soczewek. Cenowo wybór ten wychodzi nawet korzystniej, niż kupowanie soczewek dziennych lub tygodniowych. Kontakty miesięczne za dnia dopuszczają dopływ tlenu do oka, nocą jednak nie, dlatego gdy idziemy spać, należy je zdejmować. Poprzez przepuszczalność tlenu kontaktów miesięcznych, oczy odczuwają komfort podczas ich noszenia. Niektóre spośród soczewek na miesiąc można nosić nieustannie przez tydzień. Jeśli ktoś może nosić soczewki, to wówczas bez znaczenia czy dniowe, czy tygodniowe, czy miesięczne. Mimo wszystko oprócz preferencji, warto na wszelki wypadek zasięgnąć również opinii specjalisty.

 

 

GS
Więcej informacji na temat tego czy warto nosić soczewki miesięczne znajdziesz tutaj: soczewki24.pl/15-soczewki-kontaktowe-miesieczne.

To może Cię także zainteresować:
Jaki upominek wybrać dla gości weselnych?
Domowa siłownia na każdą kieszeń
Sekret buraka

red. DDWLKP.pl | źródło: soczewki24.pl

Komentarze