Czy warto pożyczać pieniądze pod zastaw nieruchomości?

23.02.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#finanse   #pożyczka   #nieruchomość   

Gdy dana osoba zdecyduje się na wybudowanie domu, to ma wiele korzyści. Oczywiście najważniejszą z nich jest możliwość w nim zamieszkania. Jednak okazuje się, że nie jest to jedyna korzyść. Jaka jest kolejna korzyść? A chociażby to, że własna nieruchomość pozwala na zaciągnięcie hipotecznej pożyczki, która jest zdecydowanie niżej oprocentowana, a niżeli konsumencki kredyt.

 

Większość z banków oferuje hipoteczne pożyczki czy też tak zwany niecelowy kredyt pod jednym warunkiem. Warunkiem tym jest ustanowienie hipoteki na daną nieruchomość. Jeśli chodzi o punkt widzenia banku, to najlepiej gdy zabezpieczeniem prawnym kredytu będzie mieszkalna nieruchomość. Problem znacznie większy pojawia się w przypadku ustanowienia hipoteki na gruntach, które są przeznaczenia usługowego, rolnego, przemysłowego czy też są to działki leśne lub siedliska.

 

Zalety i wady pożyczki pod zastaw nieruchomości

Jak wszystko tak i właśnie niecelowy kredy ma swoje zarówno wady jak i także zalety. Ewidentnie do korzyści zalicza się możliwość rozłożenia całego zadłużenia na zdecydowanie dłuższy okres. Oczywiście porównując go do konsumenckiego kredytu. W większości banków jest to piętnaście lat, a nawet dwadzieścia pięć lat. Należy jednak pamiętać, że przez brak celu mieszkaniowego w większości banków zostanie podniesiona marża. Średnio jest ona podniesiona o jeden do trzech procent w porównaniu z hipotecznym kredytem.

Marża podwyższona obowiązywać będzie niestety w całym okresie kredytowania. Niestety wpływa to bardzo znacząco na wysokość comiesięcznych rat. Warto także zauważyć, że nie ma absolutnie ustalonej maksymalnej kwoty jeśli chodzi o niecelowy kredyt. Bank musi jednak przyjąć wymuszoną wartość sprzedaży. Jest to nic innego jak granica górna całej pożyczki. Najczęściej jest to między sześćdziesiąt, a osiemdziesiąt procent wartości danej nieruchomości. Gdy zabezpieczeniem dodatkowym ma być na przykład działka, to tak zwany wskaźnik udziału kredytu w wartości tej może się okazać jeszcze niższy.

 

Do kogo skierowana jest oferta pożyczki pod zastaw nieruchomości?

W zasadzie to tego rodzaju kredyt może zaciągnąć osoba fizyczna, która skończyła osiemnaście lat i spełnia warunki banku, które dotyczą zdolności kredytowej. Oczywiście warunkiem dodatkowym jest fakt, że osoba ta musi być obowiązkowo właścicielem czy też przynajmniej współwłaścicielem nieruchomości. Jeśli chodzi o typowy hipoteczny kredyt, to bank na pewno nie zabezpieczy nieruchomości trzeciej osoby. Dużym utrudnieniem może być także prowadzenie własnej działalności.

Wiele banków takiej osobie kredytu nie udzieli, ponieważ jest prawdopodobieństwo, że osoba pieniędzy tych użyje do ratowania firmy, która akurat może być w złego kondycji finansowej. Jednak niektóre banki tego typu trudności nie robią. Na pewno nie można skorzystać z usług pierwszego lepszego banku. Oferty naprawdę się różnią i trzeba mieć olbrzymią wiedzę, aby wybrać tą najlepszą.

 

Artykuł przygotowany
został przez Konsorcjum Finansowe specjalizujące się w pożyczkach pod zastaw nieruchomości na terenie całej Polski

 

 

To może Cię także zainteresować:
Ewidencja czasu pracy a prawo. Nie daj się zaskoczyć przepisom
Długi – jak z nimi żyć?
Masz nową firmę i myślisz o zakupie auta? Poznaj zalety leasingu

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze