Czy stawiając dom warto inwestować w indywidualny projekt? Odpowiadamy

28.09.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Wznoszenie własnego domu to zwykle największa inwestycja, jaka mamy szansę zrealizować w życiu. Komfort użytkowania własnych czterech kątów okupimy nierzadko wielkim wysiłkiem i ogromną ilością stresu związanego ze zmaganiem się z formalnościami czy znalezieniem i dopilnowaniem sumiennej pracy poszczególnych ekip. Z jednej strony będziemy więc dążyli do tego, by skalę związanych z tym wyzwań maksymalnie obniżyć. Z drugiej jednak chodzi przecież o to, by efekt końcowy był ich wszystkich wart!

 

Zanim podejmiesz decyzję, ustal czego potrzebujesz 

Dziś możemy cieszyć się naprawdę szerokim wyborem bardzo różnorodnych propozycji. Popełniamy jednak błąd, jeśli rozpoczynamy od ich przeglądu, nawet jeśli na tym etapie szukamy jedynie inspiracji. Najpierw musimy określić swoje oczekiwania, co w przypadku obiektu stawianego na wiele lat wymaga naprawdę głębokiego namysłu. Jednym z aspektów jest oczywiście powierzchnia, parametru tego nie należy trzymać się jednakże sztywno – nie mniej istotny jest wszak układ pomieszczeń i to on może zdecydować o funkcjonalności całości. Najlepiej ustalić nie tyle konkretne rozwiązania, co obecne i przewidywane potrzeby życiowe wraz z szeregiem odpowiadających im wariantów. Dopiero wówczas mamy szansę celnie ocenić kolejne koncepcje, w sposób niezakłócony np. impulsywnym zachwytem nad jakimś drugorzędnym rozwiązaniem.Pewną zaletą gotowych projektów jest redukcja ryzyka, ze dokumentacja będzie obarczona jakimiś wadami i niski koszt związany z jej przygotowaniem. Tak czy inaczej trzeba się jednak liczyć z koniecznością poniesienia pewnych wydatków na dokonanie adaptacji, jeśli nie w celu dostosowania szczegółów obiektu do naszych oczekiwań, to do np. niezbyt ustawnej działki bądź uwarunkowań prawnych. 


Dobra pracownia projektowa to ogromne ułatwienie 

Decydując się na wzniesienie obiektu na podstawie projektu indywidualnego musimy być gotowi na wyższy wydatek – osobną kwestią jest jednak to, na ile jest on poważny wobec kosztów całej inwestycji. Zyskujemy za to przede wszystkim wielką swobodę, która pozwala nam pogodzić realizację własnej wizji z ramami wyznaczonymi przez miejscowe warunki zabudowy. Podjęcie współpracy z architektem wymaga od nas jednak pewnego zaangażowania, jeśli zależy nam na tym, by efekt spełniał nasze oczekiwania – a po to przecież to robimy. Projekt nie powstanie w mgnieniu oka – musimy być gotowi na liczne konsultacje i konieczność zastanowienia się nad szeregiem kwestii szczegółowych.Z drugiej jednak strony, profesjonalna pracownia projektowa może zdjąć nam z głowy szereg trosk związanych z załatwianiem formalności, jak robi to np. biuro PSW Architektura. Indywidualny projekt to poważne zadanie, do którego koniecznie trzeba zaangażować godnych zaufania wykonawców – zawsze należy więc rzucić okiem na ich doświadczenie. Zanim podejmiemy decyzję, dobrze przemyślmy swoje oczekiwania. Najgorszy scenariusz to poniesienie kosztów i trudów budowy – przy każdym wariancie przecież niemałych – a następnie rozczarowanie jej rezultatem. Pomoc fachowca to najlepszy sposób jego uniknięcia.


 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze