Co wolno, a czego nie wolno robić w samochodzie podczas jazdy?

26.08.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#samochód   #jazda   #kierowca   #podróż   

Prowadzenie samochodu jest bardzo absorbującą czynnością, a ponieważ jednocześnie od koncentracji i refleksu kierowcy zależy nie tylko jego bezpieczeństwo, ale także ma wpływ na zdrowie i życie innych uczestników ruchu warto przyjrzeć się przepisom prawa o ruchu drogowym pod kątem tego, co wolno, a czego nie wolno robić w samochodzie. Aby nasz samochód mknął bezpiecznie drogą z nami za kierownicą musimy wiedzieć o tym, że żadne nawet restrykcyjne regulacje nie mogą wyłączać zdrowego rozsądku, ponieważ kodeks drogowy nie jest w stanie objąć paragrafami wszystkich przypadków zachowania.

 

Jaki przepis odnosi się do czynności zabronionych kierowcy?

Jest to zapis w artykule ustawy o ruchu drogowym o następującym brzmieniu: "Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim". Tak sformułowany przepis powoduje, że powstaje tyle jego interpretacji, ile osób, które się na niego powołują. I tutaj należy odwołać się do zdrowego rozsądku zarówno kierowców, jak i policjantów, którzy zatrzymują pojazd do kontroli drogowej.

Czego na pewno nie można robić w samochodzie?

Jasno określona w ustawie jest w zasadzie jedna okoliczność, kiedy policjant ma pełne prawo ukarać kierowcę mandatem, jest to trzymanie przy uchu telefonu komórkowego, ponieważ przyjmuje się, że rozmowa prowadzona w taki sposób w znacznym stopniu powoduje rozpraszanie się kierowcy, który powinien skupić się na prowadzeniu pojazdu. Drugą, aczkolwiek trochę problematyczną sprawą jest kwestia spożywania alkoholu w samochodzie, ponieważ karane jest prowadzenie pod jego wpływem, ale spożywanie w samochodzie już nie. Oczywiście nie trzeba przypominać, że zapinanie pasów bezpieczeństwa w każdym samochodzie jest ustawowym obowiązkiem i nieprzestrzeganie tego nakazu skutkuje zawsze mandatem karnym.

Jakie czynności są dopuszczalne podczas prowadzenia auta?

Wiele czynności nie jest zabronionych prawem drogowym, jednak jeśli nie włączymy myślenia i zdrowego rozsądku, one mogą również powodować ogromne zagrożenie podczas prowadzenia samochodu. Kiedy nasz samochód jest włączony do ruchu, nie powinniśmy narażać siebie i innych jedząc posiłek za kierownicą, malując się lub poprawiając makijaż, słuchając głośnej muzyki przez słuchawki, a także prowadząc samochód, kiedy nie jesteśmy w pełni sprawni. Nie ma żadnego przepisu zabraniającego prowadzenie auta, kiedy mamy w gipsie rękę lub nogę. W zasadzie przy automatycznej skrzyni biegów jest to jak najbardziej wykonalne, ale czy o to chodzi, aby w ten sposób prowokować los i narażać się na jeszcze większe nieszczęście? Nieodpowiednie obuwie - szpilki, klapki to także nie jest uregulowane przepisami, ale rozsądek podpowiada, że to zły wybór. Ciekawym przypadkiem jest także uprawianie seksu podczas jazdy, chociaż taka czynność nie jest prawnie zabroniona, a występuje tylko w kodeksie cywilnym, jako czynność nieobyczajna, jednak ponieważ stwarza duże zagrożenie, powinna być odłożona na inne, przyjemniejsze okoliczności.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę wrobel.mazda-dealer.pl - autoryzowany salon samochodowy Mazdy.

 

 

To może Cię także zainteresować:
Bezpieczna i wygodna podróż - wybieramy transporter dla pupila
Wakacje z dzieckiem - jak się mądrze spakować?
Podróż samolotem jako najbezpieczniejszy środek transportu

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze