Ciśnienie w oponach - jak wpływa na jazdę samochodem

29.12.2020

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Podczas każdej jazdy samochodem najbardziej eksploatowanymi elementami pojazdu są koła, a dokładniej opony. Mogą one ulec uszkodzeniu mechanicznemu lub zużyciu podczas jazdy. Aby zmniejszyć ich eksploatację należy zadbać o odpowiednie ciśnienie. Pozwala to zwiększyć kontrolę nad pojazdem, zmniejszyć zużycie bieżnika i zaoszczędzić na paliwie.

 

Prawidłowe ciśnienie w oponach pozwala zwiększyć komfort jazdy. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie znacząco wpływa na większe zużycie opon. Utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oponach wcale nie jest takie trudne. Wartość ciśnienia można sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu. Każdy model pojazdu może posiadać różne parametry, dlatego ważne jest, aby ciśnienie dostosować do posiadanego rodzaju auta. Dodatkowo ciśnienie można także sprawdzić i wyrównać podczas każdego tankowania na stacji paliw. Należy także wziąć pod uwagę ilość pasażerów w samochodzie oraz jego przeznaczenie i wykorzystywanie. Jeśli jednak nie wiesz jak samodzielnie sprawdzić lub uzupełnić ciśnienie w oponach możesz pojechać do warsztatu samochodowego firmy Kuta Autoserwis z Poznania. Fachowcy szybko i profesjonalnie sprawdzą i uzupełnią ciśnienie w Twoich oponach. 

Ciśnienie w oponach- jakie powinno być 

Każde auto powinno mieć ciśnienie w oponach dostosowane do marki pojazdu. Informacje na ten temat można znaleźć: 

  • w instrukcji obsługi samochodu; 
  • na słupku znajdującym się przy drzwiach kierowcy; 
  • w schowku; 
  • przy klapie wlewu paliwa. 

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oponach wpływa na skrócenie drogi hamowania samochodu. Zwiększa to także kontrolę nad pojazdem i zmniejsza możliwość powstania wypadku. Krajowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wykazała w przeprowadzonych badaniach, że aż 1/20 śmiertelnych wypadków spowodowanych jest zbyt niskim ciśnieniem w oponach. 


Nieprawidłowe ciśnienie opon zwiększa koszty eksploatacji opon

Jak nieprawidłowe ciśnienie wpływa na koszty jazdy 

Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oponach powoduje, że koszty eksploatacji pojazdu oraz opon są wyższe niż przy zachowaniu prawidłowego ciśnienia w oponach. Przeprowadzone badania wykazały, że odpowiedni poziom ciśnienia w oponach pozwala zmniejszyć zużycie paliwa o około 3% w ciągu roku, co zapewnia dodatkowe 2 tygodnie jazdy bez dodatkowego tankowania. 

Jazda pojazdem, którego ciśnienie opon jest zbyt niskie, skraca ich żywotność o prawie 50%. Powoduje to konieczność wymiany opon co roku, a nie co trzy lata jak przy prawidłowym ciśnieniu. Warto także wspomnieć, iż szybsza eksploatacja opon i zwiększone zużycie paliwa wytwarza dodatkowe ilości szkodliwego dwutlenku węgla. Emitowany jest on do atmosfery co negatywnie wpływa na środowisko. 

Zmniejszenie ciśnienia  w oponach- co ma na to największy wpływ 

Podczas jazdy samochodem, pozostawieniem auta na parkingu lub garażu wpływa na spadek ciśnienia w oponach. Jest to naturalny proces, który wynika z konstrukcji opony oraz warunkach atmosferycznych panujących na dworze. Dodatkowo spadek ciśnienia powodują także uszkodzenia mechaniczne ogumienia opony, takie jak: 

  • nieszczelność wentyli; 
  • nieprawidłowy montaż opony; 
  • najechanie na krawężnik lub ostry element. 

W przypadku mechanicznego uszkodzenia opony warto pamiętać jak szybko i bezpiecznie wymienić koło. Jeśli chcesz mieć pewność, że ciśnienie w oponach jest prawidłowe, należy sprawdzać je regularnie co miesiąc oraz przed dłuższym wyjazdem. Jeśli jednak podróżujesz samochodem częściej niż raz w miesiącu, należy ciśnienie sprawdzać znacznie częściej. 


Sprawdź gdzie i w jaki sposób możesz sprawdzić i uzupełnić ciśnienie w oponach

Gdzie i w jaki sposób sprawdzisz ciśnienie w oponach 

Każdy kierowca posiadający własny samochód powinien wiedzieć gdzie i w jaki sposób sprawdzić ciśnienie w oponach. Na niemal każdej stacji benzynowej znajduje się urządzenie do sprawdzenia poziomu oraz uzupełnienia ciśnienia w oponach. Można także udać się do warsztatu samochodowego, gdzie specjalista sprawdzi ciśnienie szybko i profesjonalnie. Podczas samodzielnego sprawdzenia ciśnienia w kołach należy pamiętać o tym, aby były one zimne, a uzupełnienie ciśnienia wykonywać zgodnie z manometrem. Wielu doświadczonych kierowców wykonuje to “na oko”, jednak takie działanie najczęściej nie przynosi oczekiwanych skutków. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest w barach lub atmosferach. Jeden bar odpowiada 0,99 atmosfery. 


Ciśnienie w oponach zmienia się w zależności od panującej temperatury na zewnątrz

Ciśnienie w oponach w zależności od pory roku 

Podczas gwałtownej zmiany temperatury zmienia się także ciśnienie w oponach. Spada ono o 0,1 bara wraz ze zmianą temperatury o 10 stopni Celsjusza. Warto zatem przed wyjazdem sprawdzić pogodę pogody na następny dzień, aby odpowiednio dostosować ciśnienie do temperatury w oponach. 

W przypadku opon zimowych, ciśnienie może podnieść się w ciągu dnia nawet o 0,2 bara jeśli na dworze panuje mróz. Obniżenie temperatury powoduje zwiększenie ciśnienia. Prawidłowa regulacja ciśnienia w oponach wpływa na komfort jazdy, przyczepność oraz sterowność samochodu. 

Ważne jest także, aby ciśnienie w oponach na tej samej osi miało takie samo ciśnienie. Nawet najmniejsza różnica ciśnienia może spowodować, że auto nie będzie trzymało się drogi. 

W trakcie wyboru opon należy kierować się nie tylko modelem oraz ceną. Ważne jest także dopasowanie opon do danego samochodu. Trzeba sprawdzić skalę oraz klasyfikację opon, aby spełniały one wszystkie potrzeby kierowcy. Warto zatem wydać czasami więcej pieniędzy na nowe opony niż spowodować wypadek samochodowy i stracić zdrowie lub czasami życie. Naprawa pojazdu u mechanika też może wiele kosztować, dlatego przed zakupem opon warto skonsultować to ze specjalistą. 

Artykuł napisany przy współpracy z warsztatem samochodowym Kuta Autoserwis z Poznania, która zajmuje się drobnymi naprawami w pracy, mobilną wulkanizacją oraz transportem różnych pojazdów. 

Kuta Autoserwis

Karpacka 10

60-415 Poznań

Tel: 600 960 987 

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze