Choroby paznokci

05.10.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#kobieta & dziecko   #uroda   #dłonie   #paznokcie   #choroby   

Wszystkie kobiety marzą o tym, by mieć idealne i zadbane dłonie. Czasami jednak piękno paznokci psuje stan chorobowy. Z chorobami paznokci można skutecznie walczyć.

 

Wszystkie kobiety marzą o tym, by mieć idealne i zadbane dłonie. Czasami jednak piękno paznokci psuje stan chorobowy.  Z chorobami paznokci można skutecznie walczyć.

Grzybica

Grzybica paznokci jest wywoływana przez drożdżaki. Może skutkować zmianami kształtu płytki paznokciowej. Paznokcie dotknięte grzybicą mogą także zmienić kolor na żółtawy lub zielonkawy. Czasami skutkiem choroby grzybiczej jest onycholiza, czyli odchodzenie paznokcia od macierzy. Grzybicę trzeba koniecznie skonsultować z dermatologiem, który zaordynuje konieczne leczenie. Zazwyczaj grzybica leczy się przez długi czas, ale leczenie jest skuteczne.

Zielona bakteria

„Zielona bakteria” wywołująca zielone plamy pod paznokciami to pałeczka ropy błękitnej. Rozwija się pod paznokciami w wyniku urazu mechanicznego i braków w higienie. Zdarza się, że bakteria rozwija się pod długo noszonymi paznokciami żelowymi czy akrylowymi, gdzie długotrwale pozostaje niezauważona. Bakteria żywi się keratyna, dlatego paznokcie są dla niej idealnym środowiskiem. Zakażenie pałeczką ropy błękitnej leczy się starannie oczyszczając zmienione miejsca i aplikując miejscowo preparat antybakteryjny.

Zanokcica

Zanokcica czyli tak zwany „zastrzał” to zakażenie w obrębie palca, wywołane przez bakterie. Najczęściej wywołują ją paciorkowce, gronkowce i bakteria ropy błękitnej. Zmiana zazwyczaj dotyczy jednego paznokcia. Zakażenie może się wdać na przykład z powody zbyt inwazyjnego wycinania skorek. Na wale paznokciowym tworzy się wypełniona ropą, niezwykle bolesna torbiel. Zanokcicę leczy się antybiotykami doustnymi, przepisanymi przez dermatologa. Niekiedy koniczne jest drenowanie zmiany u chirurga w celu usunięcia ropy i zmniejszenia obrzęku.

Bostonka

Bostonka jest choroba wirusową przypominającą ospę. Objawia się ona objawami grypopodobnymi oraz bolesną wysypką na dłoniach, stopach i w jamie ustnej. Ustąpienie objawów chorobowych może powodować schodzenie paznokci. Schodzeniem tym nie należy się martwic, płytka paznokciowa po bostonce zregeneruje się w sposób naturalny.

Wrastające paznokcie

Paznokci wrastają najczęściej w wyniku niewłaściwego obcinania i pielęgnacji a taże noszenia nieodpowiedniego obuwia, jednak niektórzy ludzie mają do tego większą skłonność niż inny. Zmieniony paznokieć zamiast naturalnie odrastać, rośnie w dół, raniąc i kalecząc skórę palca. Jeśli choroba nie jest zbyt zaawansowana, wystarczy zabieg i kosmetyczki – korygowanie kształtu żelem lub założenie specjalnych klamer. Jeśli wrastanie jest zaawansowane i się ciągle powtarza, konieczny może być nawet zabieg chirurgiczny.

Dermatozy

Różnego rodzaju egzemy, łuszczyca, liszaj mogą powodować zmiany w obrębie paznokcia. Spektrum zmian może być bardzo różne – od zmian kształtu po całkowite odejście paznokci. Jeśli ze skórą dzieje się coś niepokojącego, powinniśmy koniecznie udać się do dermatologa

Onycholiza

Onycholiza nie jest choroba, ale może być jej objawem. Jest to stan, polegający na oddzieleniu się płytki paznokcia od łożyska. Oddzielenie może być całkowite lub częściowe. Onycholiza może występować jako efekt urazu mechanicznego lub np. zbyt agresywnego czyszczenia lub jako objaw poważniejszych infekcji jak grzybica. Jeśli zauważymy na paznokciach niepokojące zmiany, warto pokazać palce dermatologowi. Wspomagająco, onycholize można leczyć wcierając olejek z drzewa herbacianego.

Przy współpracy z Evonails.pl.

To może Cię także zainteresować:
Kilka porad na temat idealnego fotelika samochodowego
Ciąża w życiu każdej osoby
11 przyczyn dlaczego mężczyźni i kobiety myślą inaczej

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze