Cegła we wnętrzach. Jaki efekt można dzięki niej uzyskać?

01.07.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Obok trwałości i funkcjonalności, niezwykle ważną cechą pomieszczeń, w których spędzać będziemy więcej czasu, jest ich korzystna aranżacja. Otoczenie w oczywisty sposób wpływa na nasze samopoczucie i pozwala efektywniej odpoczywać czy pracować. Należy jednak z rozwagą podchodzić do realizacji niektórych pomysłów. Cegła jest materiałem, który pozwala na bardzo różnorodne efekty, lecz trzeba umiejętnie się nią posłużyć.

 

Surowo nie znaczy przytłaczająco 

Styl industrialny narodził się jak wiadomo w rezultacie zagospodarowywania na cele mieszkalne obiektów poprzemysłowych. W takich przypadkach, a więc zarówno w momencie swoich narodzin w Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku, jak i np. w naszym kraju, gdy pojawiły się pomysły wykorzystania budowli po niektórych z zakładów, jakie nie zdołały przetrwać okresu transformacji, uzyskany efekt narzucała konkretna przestrzeń. Nie przeobrażało się jej całkowicie – przeciwnie, w chodziło przecież o to, by kluczowe elementy konstrukcji takich obiektów pozostały odsłonięte. 

Wielka popularność tego stylu sprawia jednak, że chętnie do niego nawiązujemy wszędzie tam, gdzie wszystkie składające się na niego elementy trzeba odtworzyć. Czemuż by nie odmienić w ten sposób np. pomieszczenia w mieszkaniu w bloku? Jednocześnie nie wszystkim odpowiada pewna surowość, jaką charakteryzuje się cegła konstrukcyjna. Chcemy sięgać po pewne ogólne wzorce, ich realizacja w szczegółach ma się jednak charakteryzować zupełnie inną estetyką i precyzją wykonania. Klinkierowe płytki cegłopodobne są w takim wypadku rozwiązaniem wprost znakomitym i dzięki niemu jesteśmy w stanie diametralnie odmienić każdą przestrzeń. 

We wszystkim potrzebny jest jednak umiar. Charakterystyczną cechą loftów są duże przestrzenie, naśladownictwo ich konstrukcji w małych wnętrzach może dać efekt dość przytłaczający. Pokrycie idealnie równymi płytkami jednej ściany bądź dwóch, np. na wprost wejścia, gwarantuje fenomenalny rezultat nadający charakter całemu pomieszczeniu. Szersze ich zastosowanie wymaga jednak rozwagi. To samo należy mieć na uwadze nawiązując do stylistyki rustykalnej, gdzie również cegła jest bardzo ważnym elementem. 


Przełamuj schematy i baw się kolorami 

Wymienione style nie są jedynymi, w których elementy imitujące cegłę mogą znaleźć znakomite zastosowanie – charakterystyczne dla tego materiału odcienie czerwieni także nie są bowiem jedynymi. Wystarczy sprawdzić np. ofertę firmy Feldhaus by przekonać się, jak dużą swobodę aranżacyjną daje nam ten materiał. 

Cegła w budownictwie wykorzystywana jest bardzo szeroko – sięga po nią także architektura nowoczesna. Nie inaczej może być we wnętrzach, zwłaszcza ze względu na fakt, że bardzo wysoka wytrzymałość klinkieru i niska nasiąkliwość praktycznie znosi wszelkie ograniczenia jeśli chodzi o jego zastosowanie. 

Możemy więc poprzestać na nawiązującym do stylistki wnętrza obudowaniu kominka, ale równie dobrze uczynić z klinkieru główny element nadający aranżacji konkretną postać. Dzięki swoim cechom technicznym znakomicie sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach użytkowych, takich jak kuchnie. Najważniejsze, by wszystko podporządkować spójnemu zamysłowi uwzględniającemu cechy konkretnej przestrzeni.


 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze