BLIK - czyli polski system płatności mobilnych

01.07.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#biznes i finanse   #blik   #online   #płatność   

BLIK jest polskim systemem płatności mobilnych, dzięki któremu będziemy w stanie za pomocą naszego telefonu zapłacić za zakupy w sklepie stacjonarnym i internetowym, czy też wypłacić gotówkę z bankomatu. Poniżej dowiesz się jak dokładnie działa BLIK i jakie przynosi korzyści.

 

Banki obsługujące płatności BLIK oraz ich aplikacje

Aby dokonać płatności za pomocą BLIK bank nie wymaga instalowania dodatkowej aplikacji. Oznacza to, że płatności możemy dokonać za pomocą tej samej aplikacji, którą wykonujemy przelewy czy sprawdzamy stan konta.

PKO Bank Polski - IKO

ING Bank Śląski - Moje ING Mobile

mBank - mBank PL

Bank Millennium - Bank Millennium

BZ WBK - BZWBK24 mobile

Alior Bank - Alior Mobile

Orange Finanse - Orange Finanse

Getin Bank - Getin Mobile

T-Mobile Usługi Bankowe - T-Mobile Bankowe

Zasada działania aplikacji

  1. Wygenerowanie 6-cio cyfrowego kodu w aplikacji
  2. Wprowadzenie kodu w punkcie akceptacji (przelew, płatność, bankomat)
  3. Przekazanie autoryzacji przez akceptanta
  4. Weryfikacja kodu przez Polski Standard Płatności (identyfikacja banku i przekazanie autoryzacji do banku)
  5. Autoryzacja płatności przez bank

Kroków jest pozornie dużo, ale wszystkie akcje wykonywane są błyskawicznie.

Bezpieczeństwo

Kod wygenerowany przez BLIK jest ważny przez około 2 minuty, więc nawet jeśli ktoś niepowołany będzie miał dostęp do tego kodu to niewiele zdziała. Kolejną rzeczą, którą wpływa na bezpieczeństwo jest fakt, że maksymalna wysokość płatności wynosi 50 zł. Przed wygenerowaniem kodu zostaniemy również poproszeni o kod PIN. Dzięki tym aspektom BLIK przeważa nad kartą płatniczą. Powód jest prosty – jeżeli ktoś będzie miał dostęp do naszej karty to będzie mógł bez problemu dokonać płatności na dowolną kwotę. Na karcie znajdują się wszystkie dane potrzebne do tej operacji – imię i nazwisko, data ważności karty, numer karty oraz kod CCV. Wszystkich tych danych nie jesteśmy w stanie zmienić w trybie ekspresowym. Właśnie dlatego BLIK jest tak bezpieczny.

Wady BLIK

Wydawać by się mogło, że w erze technologii, internetu i usprawniania wszystkiego co możliwe, każdy będzie na bieżąco z nowinkami. Niestety nie zawsze tak musi być i często chcąc dokonać płatności przez BLIK sprzedawca może nie wiedzieć, że jego terminal posiada taką opcję. Nie jest to znacząca wada, ale często w pośpiechu nie mamy czasu na tłumaczenie sprzedawcy jak działa jego terminal i jak dokonuje się płatności przy użyciu telefonu. Dlatego pierwszym krokiem jakim powinniśmy zrobić przy wizycie w sklepie jest zwrócenie uwagi na to czy na terminalu znajduje się logo BLIK.

Promocje BLIK

Chcąc przekonać do siebie nowych klientów BLIK często oferuje różne promocje. Może nie powalają one na kolana, ale na pewno warto im się na bieżąco przyglądać. Ostatnia promocja jako obowiązywała polegała na zapłaceniu BLIKiem za bilet w kinie, za co otrzymywaliśmy kod promocyjny na darmowy bilet na film 2D.

Czy warto korzystać z BLIK?

Jak najbardziej tak! Korzystanie z aplikacji jest bardzo bezpiecznie i tak naprawdę nie ma żadnych wad. Jeżeli więc nie rozstajesz się ze swoim telefonem na krok, a karta płatnicza jest dla Ciebie problemem to zaprzyjaźnij się z BLIKiem.

MK
Dowiedz się więcej na: bierzemykredyt.pl.

 

 

To może Cię także zainteresować:
W jaki sposób zapakować drobne produkty sprzedawane przez sklepy online i portale aukcyjne?
Płatność z góry, czy przy odbiorze – co wybrać kupując w sklepach internetowych?
Walka o klienta: w jaki sposób sklepy zachęcają klientów?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: bierzemykredyt.pl

Komentarze