Balkon – odkryty, przeszklony, zabudowany, a może z siatką? Jaki wybrać?

19.06.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom   #ogród   #balkon   #projekt   

Balkon może być bardzo ważnym elementem całej nieruchomości – zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Warto uwzględnić go w planie budowy i wybrać projekt domu w pełni odpowiadający naszym oczekiwaniom. Nie tylko odkryty, ale i zabudowany balkon posiada wiele atutów. W zależności od wybranego projektu można zdecydować się na wariant o kwadratowej, prostokątnej lub półokrągłej podstawie. Najważniejsze jest, aby jego wygląd jak najlepiej komponował się z estetyką całej nieruchomości.

 

Balkon odkryty – główne zalety

Projekt domu z uwzględnieniem odkrytego balkonu to świetna propozycja dla osób, które cenią sobie otwarte przestrzenie, nakierowane na niczym nieograniczony kontakt ze świeżym powietrzem. W wielu domach zazwyczaj pełni on rolę dodatkowego, mniejszego tarasu.

Można zdecydować się na balkon bezpośrednio przylegający do sypialni, na który będzie można wyjść tuż po przebudzeniu. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku domu dla dwóch rodzin – wspólne korzystanie z tarasu nie zawsze jest komfortowe, dlatego dodatkowa przestrzeń gwarantująca wypoczynek na świeżym powietrzu okaże się strzałem w dziesiątkę.

Odkryty balkon warto wybudować po stronie przeciwnej niż taras – tak, aby zapewnić sobie dostęp do nasłonecznionej strony niezależnie od pory dnia. Najlepiej zdecydować się na atrakcyjną wizualnie konstrukcję, na przykład z wykorzystaniem dekoracyjnej barierki.

 

Balkon zabudowany lub przeszklony – czy warto się zdecydować?

Alternatywą dla odkrytych obiektów są zabudowane balkony, które doskonale sprawdzają się w roli dodatkowego pomieszczenia. Bardzo efektownie prezentują się konstrukcje z przeszkleniami, świetnie komponujące się z nowoczesnymi elewacjami. Taki balkon można wykorzystywać na wiele sposobów – na przykład jako zimowy ogród dla roślin doniczkowych. Jednocześnie warto podkreślić, że zabudowany balkon zmniejsza utratę ciepła, co okaże się szczególnie istotne w okresie grzewczym.

Dla wielu osób dodatkowa przestrzeń osłonięta przeszkleniami pełni rolę funkcjonalnego magazynu. Na zabudowanym balkonie można przechowywać na przykład sprzęt sportowy, w tym rowery, hulajnogi i deskorolki. Ponieważ podczas zimowej aury temperatura na nim jest znacznie niższa od temperatury panującej w całym domu, taka przestrzeń staje się optymalna w roli tymczasowej spiżarni. Oszklony balkon świetnie sprawdza się także jako miejsce do suszenia ubrań – zwłaszcza zimą, gdy wywieszanie prania na świeżym powietrzu nie jest możliwe.

Projekt domu z balkonem powinien być dostosowany do potrzeb domowników. Architekci są w stanie opracować go z uwzględnieniem najdrobniejszych detali. W niektórych sytuacjach najlepszym rozwiązaniem może okazać się balkon z zadaszeniem i z siatką, która będzie stanowić zabezpieczenie dla kota lub innego domowego pupila. Warto zaufać doświadczonym projektantom, którzy stworzą przestrzeń zachwycającą elegancką zabudową, stylizowanymi barierkami czy dodatkowymi elementami dekoracyjnymi. Dzięki nim balkon stanie się integralną i zarazem efektowną częścią domu.

Artykuł powstał we współpracy z DomyWStylu.pl

 

To może Cię także zainteresować:
Chcesz wyjechać z miasta na stałe? Zobacz gdzie możesz się przeprowadzić
Oświetlenie ogrodu – po co i gdzie?
Pomysł na biznes, czyli manicure hybrydowy w domu

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze