Aranżacja pokoju dla dziecka

19.08.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#dom   #dziecko   #pokój   #aranżacja   #meble   #zabawki   

Dziecięca sypialnia powinna być miejscem, w którym maluch uczy się samodzielności, rozwija swoje zainteresowania, a także pobudza wyobraźnię, przenosząc się do zupełnie innego świata. Aby zapewnić mu tak wszechstronny rozwój, należy dobrze przemyśleć aranżację pokoju małego szkraba. W końcu ma się zmieniać razem z jego rozwojem! Funkcjonalność powinna więc iść w parze z zainteresowaniami dziecka. Jak to pogodzić? Podpowiadamy!

 

Meble do pokoju dziecięcego

Zgodnie z zasadą “niech pokój rośnie razem z dzieckiem” meble powinny być funkcjonalne i wystarczyć maluchowi na długie lata. Najlepiej więc postawić na ponadczasową bazę, którą można dowolnie modyfikować i odświeżać, np. za pomocą różnego rodzaju zabawek, elementów czy tekstyliów. Taka baza składa się z mebli np. drewnianych bądź pomalowanych na stonowany kolor (najczęściej biały), pomalowanych ścian (wytapetowane będą trudniejsze do odświeżenia), a także paneli w neutralnym kolorze (zamiast wykładziny w samochodziki). W ten sposób uzyskamy wnętrze spójne, funkcjonalne i dostosowane do dziecka w każdym wieku. Oczywiście, aby pokój rósł razem z dzieckiem, mebelki muszą mieć opcję modyfikacji np. wydłużenia łóżka. Inne przedmioty znajdujące się w dziecięcej sypialni również muszą być dostosowane do wieku i wzrostu malucha. Stolik i krzesełka, czyli miejsce, gdzie dziecko będzie rozwijało swoją kreatywność, powinny być jak najlepiej do niego dostosowane. Podobnie ma się rzecz z regałami - dziecko powinno mieć swobodny dostęp do zabawek i artykułów edukacyjnych. Pozostałe dodatki niech maluch wybierze sam - to przede wszystkim jemu ma się podobać ten pokój!

Jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie?

Maluch ma już swój pokój, w którym może się rozwijać i poznawać świat. Jest jednak na tyle duży, że po swoich podróżach w wyobrażony świat powinien sam sprzątać. Jak nauczyć dziecko porządku? Najpierw spójrzmy na siebie i nasze zachowania. Czy zawsze odkładamy na miejsce używane przez nas przedmioty? A może sami powinniśmy częściej sprzątać w domu? Maluch powtarza po nas i to właśnie od rodziców uczy się podstawowych zachowań (w tym sprzątania). Jeżeli od czasu do czasu poprosimy dziecko, żeby posprzątało z nami, nie dość, że nauczy się czegoś nowego, to jeszcze spędzi trochę czasu z rodzicami (którzy zazwyczaj są zajęci). Jeżeli to nie poskutkuje, warto wytłumaczyć dziecku, dlaczego bałagan jest zły, np. że rozrzucone zabawki szybciej się niszczą i ciężko je później znaleźć. Kolejny krok to dawanie dziecku prostych wskazówek - co i jak ma zrobić. Wspólne sprzątanie również tutaj da pozytywne rezultaty. Dziecko może mieć listę czynności do zrobienia, odhaczyć to, co już ma z głowy, a my możemy mu tłumaczyć, po co daną powierzchnię czyścimy i jaki wpływ na nasze zdrowie mają takie porządki.

Odkurzanie pokoju

Jeżeli mamy w domu małego alergika, aranżacja pokoju i sprzątanie w nim stają się trochę problematyczne. Na pewno trzeba pamiętać o unikaniu grubych zasłon, ciężkich dywanów i pledów, które zbierałyby kurz. Ponadto pokój alergika należy regularnie odkurzać (przynajmniej raz w tygodniu). Jeśli wybierzemy odpowiedni worek do odkurzacza np. syntetyczny worek anti-odour, możemy być pewni, że zatrzyma on wewnątrz odkurzacza alergeny i nieprzyjemne zapachy. Utrzymywanie dziecięcego pokoju w czystości nigdy nie było łatwiejsze!

 

Maja Majewska
Artykuł został przygotowany przez firmę www.worwo.com specjalizującą się w sprzedaży worków do odkurzaczy.

 

 

To może Cię także zainteresować:
Jakie czynniki pozwolą Ci na kontrolę smaku domowego bimbru?
Inteligentne urządzenia w naszym domu
Problem niepłacenia alimentów - jak z tym walczyć ?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze