Alimenty krok po kroku

13.09.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#alimenty   #kobieta   #dziecko   #rodzina   #sąd   #prawo   

Obowiązkiem każdego rodzica jest utrzymywanie własnego dziecka do momentu ukończenia przez nie pełnoletności, albo zakończenia edukacji szkolnej (nie później niż do 26 roku życia).

 

Obowiązkiem każdego rodzica jest utrzymywanie własnego dziecka do momentu ukończenia przez nie pełnoletności, albo zakończenia edukacji szkolnej (nie później niż do 26 roku życia). Nie ma tutaj znaczenia, czy jego rodzice powadzą wspólne gospodarstwo domowe, czy może postanowili żyć osobno. Jeśli jednak jedno z rodziców uchyla się od łożenia na dziecko, ten drugi może złożyć do Sądu wniosek o ustanowienie obowiązku alimentacyjnego.

Jak walczyć o alimenty?

Pierwszym krokiem musi być złożenie odpowiedniego pozwu w Sądzie Rejonowym, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka albo stron postępowania. W pozwie muszą znaleźć się dane wszystkich ze stron: obojga rodziców oraz dziecka, na które mają być przyznane alimenty. Najlepiej, jeśli pozew sądowy pomoże napisać doświadczony prawnik, bo przecież nie wszystkie aspekty prawne są nam dobrze znane. Dobry prawnik podpowie na przykład, by w pozwie zawrzeć prośbę o nadanie wyrokowi rygorowi natychmiastowej wykonalności.

Ważne, by w pozwie określić żądaną kwotę alimentów – najlepiej podawać ją w skali roku, nie rozdzielając na poszczególne miesiące. Kwota, jakiej żąda się w ramach świadczenia alimentacyjnego, musi być zależna nie tylko od oczekiwanych środków, by utrzymać komfort życia na dotychczasowym poziomie. Sąd weźmie też pod uwagę zarobki osoby, która jest pozwana o alimenty.

Każdy adwokat, do którego zwrócimy się po pomoc w sprawie alimentacyjnej, podpowie, by w pozwie zawrzeć też konkretne uzasadnienie żądania świadczenia alimentacyjnego. Należy udowodnić nie tylko fakt, że jeden z rodziców nie utrzymuje dziecka, ale także wydatki, jakie są z tym faktem związane. W tym celu warto przekazać rachunki i inne dowody, można także powoływać świadków.

Uchylanie się od odpowiedzialności utrzymywania dziecka

Czy wiesz, że długi z tytułu alimentów są jednymi z najczęściej odnotowywanych w Polsce? Okazuje się również, że za uchylanie się od realizacji świadczenia alimentacyjnego coraz więcej rodziców trafia do więzienia.

W sytuacji, w której alimenty zostały zasądzone, a osoba do tego zobowiązana nie realizuje świadczeń pieniężnych, dziecko otrzyma alimenty z Funduszu alimentacyjnego. Otrzyma je w zasądzonej kwocie, ale nie wyższej niż 500 złotych.

Co ważne, każda kancelaria, która świadczy usługi prawne, potwierdzi, że świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego przysługuje jedynie wtedy, gdy miesięczny dochód w gospodarstwie domowym na jednego członka rodziny wynosi nie więcej niż 725 złotych.

Kto może pozwać o alimenty?

Chociaż najczęściej spotykanymi przypadkami są sprawy, w których świadczenie alimentacyjne dotyczy utrzymywania dziecka, to polskie prawo przewiduje także możliwość ubieganie się o takie również w innych przypadkach. O alimenty może wnieść każdy członek rodziny, którego pokrewieństwo jest w linii prostej. O alimenty może ubiegać się więc rodzeństwo albo rodzice. Przeważnie są to sprawy niezwykle skomplikowane, które wymagają twardych dowodów na to, że świadczenie alimentacyjne rzeczywiście ma być zasądzone.

 

Artykuł został napisany w oparciu o materiały dostępne na stronie: http://www.adwokaciolsztyn.pl/

 

To może Cię także zainteresować:
Problem niepłacenia alimentów - jak z tym walczyć ?
Warto wiedzieć - istotne zmiany dla obywateli w kodeksie wykroczeń
Alimenty - kiedy się należą i w jakiej wysokości?

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: materiał partnera

Komentarze