3 miesiąc życia dziecka – koniec IV trymestru

08.05.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#kobieta & dziecko   #3 miesiąc   #dziecko   #noworodek   

Czy wiesz, że dziecko, które kończy 3 miesiąc życia jednocześnie definitywnie zamyka za sobą okres ciąży? Tak, to nie pomyłka. Naukowcy i lekarze podkreślają, że niemowlę do trzeciego miesiąca jest jeszcze na tyle niesamodzielne i zależne od mamy, że uważa się, że ten początkowy czas po narodzinach to czwarty trymestr ciąży. Dlatego możesz zauważyć, że po 3 miesiącu życia dziecko zaczyna naprawdę błyskawicznie się rozwijać i z dnia na dzień „dojrzewać”. Co czeka Cię w trzecim miesiącu życia dziecka?

 

Oto najważniejsze zmiany.

Entuzjastycznie – 3 miesiąc życia dziecka

Dziecko w 3 miesiącu życia jest zazwyczaj pełne energii, entuzjastycznie podchodzi do każdego wyzwania. Dlatego energicznie macha rękoma i nóżkami. Czasami dłonie się na tym etapie spotykają i maluch, ku swojemu zaskoczeniu, odkrywa, że ma dwie rączki. Zaczyna się nimi bawić, oglądać je z każdej strony, podziwiając, jak wiele potrafią.

Niemowlę może nawet użyć małej dłoni do chwycenia przedmiotu, co będzie stanowiło dla niego poważny krok milowy w rozwoju.

Rozmownie – 3 miesiąc życia

Niemowlę w trzecim miesiącu życia jest bardzo otwarte na kontakt z rodzicem czy opiekunem, wręcz aktywnie go szuka. Wykazuje wielki entuzjazm i otwartość na „rozmowy” z dorosłymi. Po swojemu gulgocze i odzywa się, podtrzymując rozmowę, a nawet ją inicjując.

Dlatego zaleca się, by do dziecka w tym wieku sporo mówić. Można opowiadać o tym, co aktualnie robisz, rozmawiać, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Świetnym pomysłem jest wspólne czytanie bajek, recytowanie dziecku wierszy, śpiewanie piosenek. Wszystko to, co sprawia radość może przynieść świetne efekty.

Coraz więcej siły – 3 miesiąc życia dziecka

Każdy kolejny tydzień daje dziecku szansę na wzmocnienie mięśni. Bardzo wyraźnie można to dostrzec, gdy niemowlę leży na brzuchu i z całym sił stara się podnieść głowę. Większość dzieci nie ma problemu z podniesieniem głowy i utrzymaniem jej w tej pozycji nawet przez kilka minut. Częste kładzenie dziecka na brzuszek pozwala na wzmocnienie mięśni i uzyskanie jeszcze lepszych umiejętności w tym zakresie.

Również częste leżenie na brzuszku pozwala maluchowi przygotować się do zmiany pozycji i przewracanie się na plecy. Jest to możliwe, dzięki wzmocnieniu stawów biodrowych, kolanowych i łokciowych, które stają się bardziej elastyczne i gotowe do wykonania tej nowej umiejętności.

Uwaga! Twoje dziecko może Cię zaskoczyć umiejętnością przewracania, dlatego nigdy nie zostawiaj niemowlaka samego na przewijaku, łóżku czy w miejscu, z którego dziecko mogłoby spać.

Dobrze również zacząć zmieniać pieluchę na podłodze, zawsze, kiedy jest to możliwe.

Czy to już czas na przesypianie całej nocy?

Wielu rodziców trzymiesięcznych dzieci odczuwa ulgę, gdy niemowlę zaczyna przesypiać całe noce. Choć nie zdarza się to w każdym przypadku, to istnieje możliwość, że właśnie na tym etapie dziecko będzie spało kilka godzin pod rząd, wszystko z powodu zmienionych wzorców snu na tym etapie. Niestety większość niemowląt budzi się w nocy kilkakrotnie nawet przez najbliższe 5-10 miesięcy.

 

Autor artykułu:
Dorota, mama pięcioletniej Oliwii i dwuipółletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Kalendarz rozwoju dziecka na sosrodzice.pl

To może Cię także zainteresować:
Rola rodzica w edukacji dziecka
Wakacje nad morzem to tylko plaża? Błąd!
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubranek dla dzieci?

red. DDWLKP.pl | źródło: sosrodzice.pl

Komentarze