Spotkanie z kulturą łemkowską

13.09.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#kultura   #rozrywka   #muzeum   #wykład   #wystawa   #trzcianka   

W piątkowe popołudnie w trzcianeckim muzeum miało miejsce spotkanie poświęcone kulturze łemkowskiej. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpień prelegentów. Pierwszym mówcą był Zbigniew Kowalski, który opowiedział o losach ludności łemkowskiej, przesiedlonej do powiatu trzcianeckiego. O znaczeniu ikon dla wschodnich chrześcijan mówił Andrzej Bińkowski. Proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Wałczu p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego ks. dr Arkadiusz Trochanowski omówił w swoim wystąpieniu kompozycje wnętrza Cerkwi greckokatolickiej.

 

Po części wykładowej nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Przeniesieni z gór…”. Na wystawie zostały zaprezentowane drewniane modele cerkwi łemkowskich, bojkowskich, huculskich autorstwa Michała Warchiła. Są to ręcznie wykonane miniatury oryginalnych budowli sakralnych z regionu Podkarpackiego. Autor chce utrwalić cerkwie i pokazać również te świątynie, których już nie ma na Łemkowszczyźnie. Nie chce by zapomniano o Łemkach i ich pięknych zabytkowych cerkwiach.

Na zakończenie spotkania wystąpił chór „Potik” z Koszalina, który wykonał łemkowskie pieśni ludowe. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy Fundacji Prosvita, Parafii Greckokatolickiej w Wałczu oraz trzcianeckiego muzeum.

 

To może Cię także zainteresować:
"Portret" w Poznaniu
O niezwykłym życiu Wandy Rutkiewicz na DKK
Jesień z dobrą książką

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. DDWLKP.pl | źródło: mzntrzcianka.pl

Komentarze